24.04.2020 Cuma Hutbesi Hakkında

24.04.2020 Cuma Hutbesi Hakkında

Kovid-19 salgını nedeniyle 16.03.2020 tarihinden itibaren cuma namazlarına ara verilip temsilen tek bir camide kılınmasına ve Diyanet TV’den canlı olarak yayınlanmasına karar verilmişti. Canlı yayınlanan 24.04.2020 (1 Ramazan 1441) cuma hutbesinde canımıza, aklımıza, inancımıza, malımıza ve neslimize zarar veren şeylerden uzak durma çağrısı yapıldı ve “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor.” dendi.

Kamuoyuna Duyurumuzdur

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş‘ın Cuma hutbesinde “İslâm, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor; Lûtîliği, eşcinselliği lanetliyor” diyerek Kuran’ın emrini dile getirmiştir. Bu hakikati hazmedemeyen, tenkit eden ve Allah’ın hükmüne başkaldırmakta ileri giden bedbaht güruhlara karşı bütün desteğimizle Diyanet İşleri Başkanımızın arkasında olduğumuzu ilan ederek bir kaç hususu kamuoyunun nazarlarına arz ediyoruz:

1. Bilinmelidir ki bu memleket İslam Diyarıdır ve mutlak çoğunluğu Müslümandır. Bu hakikatin rağmına konuşmaya, faaliyet yürütmeye kimsenin hakkı ve haddi yoktur. Bu cümleden olarak Din-i Mübin-i İslâm’ın yasaklarına başkaldırmak mutlak bir çöküştür. Hayatımızın İlâhi reçetesi Kur’an şöyle ferman buyuruyor: “Allah’a ve Peygamberine karşı gelenler; işte onlar, en alçak kimselerle beraberdirler.” (Mücadele, 20)

2. Allah’a rağmen onun yasaklarını hafife almak, emirlerine lakayt davranmak günahların en büyüklerinden olup, istikameti şaşırmaktır; tam bir sapıklıktır. Bu durum Kur’an’da şöyle anlatılır: “Allah ve Resulü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mümin erkek ve hiçbir mümin kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.” (Ahzab, 36)

3. Bu dünya Allah’ın mülküdür, biz Allah’ın kullarıyız, Allah’ın nimetlerinden istifade ediyoruz; Onun memuru olan güneşten, sofrası olan yeryüzünden, ikramı olan bahardan hissemiz, hep Onun ikram ve ihsanıyla, sema ve yeryüzünü bize hizmetkâr kılmasıyladır. Onun mülkünden çıkmadıkça emir ve yasaklarına başkaldırır derecede isyan etmek hikmet ve hakikate son derece büyük bir muhalefettir, kelimenin tam anlamıyla akıl tutulmasıdır.

4. Eşcinsellik ve benzeri sapıklıklar ahlakın temeline dinamit koymaktır, toplumun ve nesillerin bozulup tahribine çanak tutmaktır, Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi tutarlı hiç bir yanı olmayan fena ve feci bir durumdur.

5. İlahi sabır çok zorlanırsa Gayretullah, korkarız ki koronayı aratacak daha büyük felaketler ve helaketlere müsaade eder. Bu sapıkların ve insanlıktan nasibini almayan yaratıkların; diğer insanları, hatta masum hayvanları ve hatta hayat sahibi nebatatı tahribe ve tehlikeye atmaya hakları yoktur. Çünkü bela geldi mi umumi olarak tesir icra eder, Allah’ın hikmeti ve âdeti böyledir. Bizler bu tip alçaklıklara ve nasipsizliklere karşı tebliğ vazifemizi yapmak mecburiyetindeyiz. Elimizden ancak nasihat, bilgilendirme ve günahın dehşeti açısından ikaz etmekten başka bir şey gelmemektedir. Hz. Musa’nın dediği gibi deriz: “Şimdi içimizden birtakım beyinsizlerin işledikleri günah sebebiyle bizi helak mı edeceksin?” (A’raf, 155)

Elhasıl bizler Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ın bu açıklamalarını kabul ediyor ve destekliyoruz, şu mübarek Ramazan-ı Şerif’te ahlaksızlığın tezahürü olan aşağı ve alçak hallerden ülkemizi ve İslam alemini koruması, malum güruhların faaliyetlerini boşa çıkarması için Rabb-ı Rahimimize dua ediyor, yalvarıyoruz.